Hurtig levering
30 dages returret
Gibson Hummingbird Rosewood Avant Garde 2018 western-guitar antique natural

Gibson Hummingbird Rosewood Avant Garde 2018 western-guitar antique natural

Udgået hos os
  • Håndlavet i Bozeman, Montana
  • Leveres inkl. original Gibson kasse
  • Cutaway giver lettere adgang til de høje toner
  • Med indbygget mikrofonsystem

Gibson’s Hummingbird er helt unik og uden sidestykke, når det drejer sig om håndbyggede, akustiske guitarer. Den er ikke kun smuk og elegant med hensyn til design og udseende - den har også en utroligt sirlig, smuk og fin klang, som man ikke finder i nogen anden guitar. Med Hummingbird Rosewood AG har Gibson begået en version af den klassiske Hummingbird guitar, som i højere grad tilgodeser den moderne guitarist. For at få en mere fast og stram bas har Gibson skiftet mahognibund og -sider ud med palisander, og den har fået et fint skåret cutaway, så adgangen til de højere bånd bliver nemmere. Derudover har man udskiftet gribebrættet med et richlite gribebræt, hvilket giver en mere defineret og klar lyd, når man bruger guitarens indbyggede mikrofonsystem.

Gibson Hummingbird Rosewood AG er en 6-strenget westernguitar, som er bygget som en square-shoulder dreadnought model. Bund og sider på kroppen er bygget i palisander (rosewood), mens dækket består af massivt sitkagran fra Nordamerika. Dækket er afstivet med håndskalloperede spander, som er anbragt i et klassisk ”X” mønster, og som stabiliserer dækket, så det ikke løsner sig eller bøjer sig med årene. Det skalloperede design gør samtidigt dækket lettere, hvilket giver guitaren en klarere og mere veldefineret diskant. Halsen er ligeledes udført i mahogni og monteret med et 20 bånds gribebræt i Richlite og en nyudviklet Gibson Advanced Response halsprofil.

Gibson Hummingbird Rosewood AG leveres med LR Bagg’s populære VTC pickupsystem til akustiske guitarer. Dette system har en lavprofil piezomikrofon under stolen, der forbedrer kontakten mellem pickup og guitar for derigennem at levere en robust, livlig og naturlig akustisk lyd med fremragende dynamik og en delikat diskant. En indbygget forforstærker med lydstyrkeregulering monteret lige inden for i lydhullet giver dig direkte kontrol over lydstyrken, uden at guitaren skal have en grim forforstærker placeret i siden af guitaren, sådan som mange guitarer i dag er bygget med.

...