- Delay pedal til el-guitar
- Med 5 forskellige typer af delay effekter
- Meget for pengene
- Ægte stereo
- Med Looper funktion
- Tap tempo
Duotime er en ægte stereo delay pedal med uafhængig time, subdivision og repeat kontroller for hver af de to udgange. Duotime byder på 5 forskellige delay former, som hver især hører til blandt de mest populære og anvendte typer af delay. Du får således analog delay, båndekko, digital delay, modulations delay og reverb/delay i en samlet enhed.
Analog Delay er baseret på bucket-brigade kredsløb (BBD), hvor parameter kontrollen styrer dybden i delay’et
- Tape Echo er baseret på den eftertragtede Boss RE-201 Tape Echo algoritme. Ligesom på originalen kan du indstille LEVEL og REPEAT til maksimum, for så at justere time ned til nul for at producere en uendelig feedback og pitch shift-flange effekt.
- Digital Delay er en moderne digital delay algoritme med kompression og filter. Parameter kontrollen styrer hårdheden i delay signalerne, så det unikke komprimerede filter træder mere eller mindre frem.
- Mod Delay er baseret på Ibanez DML algoritme; en underlig og vidunderlig moduleringsdelay, som Ibanez opfandt i 1980’erne.
- Verb Delay er en mere 3-dimensionel delay effekt, hvor Nux har tilføjet en anelse shimmer reverb, hvilket giver en autentisk 3-dimensionel lyd. Parameter styrer blandingen af reverb og shimmer.