Hurtig levering
30 dages returret

Levy's MPRH-18 bas-/guitar-rem

Varenr.: LV-MPRH-18
Varen er på lager: Leveringstid 1-2 hverdage
299,00 DKK
Tilfredshedsgaranti: 30 dages returret
  • Iøjnefaldende 2,5” rem fra Levy's
  • Slidstærkt syntetisk materiale med lyn motiv
  • Håndlavet i Canada

Denne 2,5” brede rem til enten guitar eller bas er en af de mere iøjnefaldende remme fra Levy's populære og store sortiment af remme. Den er håndlavet på deres fabrik i Nova Scotia i Canada, og kvaliteten er helt i top.
Remmen er lavet af et særdeles slidstærkt syntetisk stof-materiale, som har en struktureret bagside, og remmen kan let justeres i længden, så du let kan bruge den både med jazz trioen og i dit grunge band.

Selvom remmen er lavet af syntetiske materialer, så føles den utrolig lækker og der er helt sikkert ingen problemer med at bruge den mange år frem i tiden, da slidstyrken er meget høj.
Remmen er bred nok til, at du kan have din yndlingsguitar eller -bas hængende både komfortabelt og sikkert over skulderen i mange timer af gangen, og samtidig er den ikke bredere, end at du også stadig har fuld bevægelsesfrihed.

Lidt om Levy's

Levy's er et af de familieejede firmaer, som musikbranchen har så mange af, og som baserer deres virke på stolte traditioner. Levy's blev grundlagt i 1973 da Dennis Levy blev tilbudt et sæt værktøj til læderforarbejdning som betaling for en arbejdsopgave, i stedet for kontanter. Dennis Levy fik, ved denne tilfældighed, hurtigt en store interesse for at arbejde med læder, og kort efter blev Levy’s Leather Ltd grundlagt.

Udover Dennis, så arbejder hans kone, Cheryl, og deres børn Danica og DJ, ligeledes i firmaet i dag.
Levy's har hovedsæde i Nova Scotia, dybt inde i de canadiske skove og producerer udover guitarremme også bælter, urremme og andre lædervarer.

...

Skriv din produktanmeldelse her

Produktanmeldelser (0)

Har du spørgsmål til dette produkt?

Stil dit spørgsmål her

Spørgsmål (0)

Se tidligere spørgsmål