- Lydabsorberende basfælde
- Forhindrer uønskede refleksioner
- Brandsikkert materiale
LFtrap 300 er et stykke lydabsorberende skum i størrelsen 30 x 30 x 60.
LFtrap 300 er designet til at stoppe dybe frekvenser og er mest effektiv i kombination med FoamZorb Panel 50, 80 eller 120. FoamZorb benyttes især i studier og indspilningsrum, hvor man bruger FoamZorb til at dæmpe lydrefleksioner for at opnå den ønskede akustik. Med de rette produkter og den rette placering er det muligt at opnå en akustik, der er tæt på perfekt i selv de vanskeligste rum, og med FoamZorb behøver det ikke engang at koste en herregård.
Produkterne er lette at montere, og de leveres i en neutral mørkegrå farve. FoamZorb LFtrap 300 monteres direkte på væggen eller på en gipspladekonstruktion, hvis der også ønskes lydisolering.
Skumprodukterne fra FoamZorb er fremstillet af en særlig type skum, som er optimeret til akustikregulering. Tætheden i skummet er på hele 30 kg/m3, og alle produkterne er brandsikrede og UV-beskyttede.