- 18" thunder Drum fra danske Drum Limousine
- Solid træramme med barberet gedeskind
- Skindet kan efterspændes
- Inklusive kølle
Danske Drum Limousines TD18T-GS Thunder Drum består af en solid træramme på 18 tommer, som med stor håndværksmæssig finesse er blevet udstyret med barberet skind fra en ged. På indersiden af trærammen sidder der små beslag monteret, som du kan efterspænde skindet med, via en lille unbrakonøgle, der følger med i pakken.
Da det er ægte gedeskind, der er anvendt, vil trommerne variere i udseende.
Thunder drums kan bruges i alle sammenhænge, hvor du ellers ville benytte percussion instrumenter, men er, historisk set, anvendt i århundreder tilbage i tiden i forskellige spirituelle og shamanistiske sammenhænge, såsom meditation og trance-arbejde.
Nyere forskning viser da også, at netop trommerytmer er noget af det, som påvirker flest centre i vores hjerne, og derfor er trommer så fabelagtige til at få os mennesker til at være i nuet.